Stretli ste sa už s diagnózou chorobného zhromažďovania vecí? Ide o skutočný problém, resp. psychický stav, pri ktorom trpí nielen samotný postihnutý, ale aj ľudia v jeho blízkosti.
Čo je chorobné zhromažďovanie
Možno aj vy máte otca, ktorý potrebuje každý, dokonca aj hrdzavý klinec, či skrutku. Alebo súrodenca, ktorý sa nedokáže vzdať svojich hračiek z detstva. Poznáte alebo dokonca žijete s niekým, kto trpí chorobným zhromažďovaním vecí? Osoba, ktorá je týmto psychickým ochorením postihnutá, má nutkanie neustále nadobúdať rôzne predmety alebo dokonca aj živé zvieratá. Ak sa ich má zbaviť, pociťuje pritom silný stres, strach a emočné vypätie. Tento stav teda silne pôsobí na psychiku chorého, ale aj na jeho financie. Tým chorobné zhromažďovanie negatívne ovplyvňuje nielen pacienta, ale aj jeho rodinu.
Prečítajte si:
Ako správne skladovať veci?
Čo je príčinou chorobného zhromažďovania? Ochorenie sa môže začať celkom nevinne, ako záľuba v zbieraní vecí. Neskôr takéto zbieranie môže vplyvom rôznych okolností, napríklad zdravotných problémov, či nadbytku stresu, prerásť až do skutočného problému – patologického zhromažďovania vecí. Predmety stále pribúdajú, pričom nemajú žiadny ekonomický, úžitkový, estetický alebo emocionálny význam.
Aké sú riziká?
Ťažkosti, vyplývajúce z tohto ochorenia, sú významné. V prvom rade je to preplnený priestor, v ktorom ostatní členovia rodiny nemajú miesto na vlastné veci. Pri ťažších stavoch často dochádza k zhromažďovaniu odpadu ako použité kartóny, potraviny po záruke, či staré oblečenie. Môže teda dochádzať k vzniku rôznych infekcií, množeniu hlodavcov a tým aj výskytu chorôb u členov domácnosti. Pravdaže, negatívny vplyv má aj na psychiku a ekonomickú situáciu všetkých členov rodiny.
Ako riešiť chorobné zhromažďovanie?
Chorobné zhromažďovanie má tendenciu neustále sa zhoršovať. Ak teda badáte jeho príznaky u svojich blízkych, je namieste konzultovať stav s psychológom alebo psychiatrom. Liečbou je zväčša psychoterapia v kombinácii s liekmi.
A čo s nazhromaždenými vecami? Dočasným riešením môžu byť sklady na prenájom. V self storage skladoch môžete uskladniť veci, ktoré nechcete ihneď vyhodiť, prípadne ktoré majú hodnotu.
S pacientom sa snažte dohodnúť na ústupkoch. Rázne vyhodenie jeho vecí bez súhlasu môže spôsobiť výbuchy hnevu a agresie. Skúste sa teda dohodnúť na kompromise, napríklad aj využiť sklady na prenájom v Košiciach alebo inde na Slovensku, v závislosti od lokality. Avšak pamätajte, že chorobné zhromažďovanie vecí je diagnóza, ktorú je určite nutné konzultovať s lekárom.